Peru - LIMA
Lima byla založena v roce 1535 španělským dobyvatelem Franciscem Pizzarem. Rozkládá se v údolí tří řek a to Chillón, Rímac a Lurín. Původní název města zněl Ciudad de los Reyes (česky: Město králů). V roce 1551 zde došlo k založení nejstarší univerzity v Latinské Americe, v roce 1563 ji následovalo divadlo. V roce 1821, kdy bylo vyhlášeno nezávislé Peru, se Lima stala hlavním městem země. Největším městem ve státě se Lima stala v roce 1852, když byla postavena nejstarší železnice v Jižní Americe, která spojovala vnitrozemí s Limou a přístavem Callao. V roce 1988 bylo historické centrum města zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Počet obyvatel hlavního města Peru rychle vzrostl na současných více než 7 milionů lidí, což je třetina peruánské populace a další sem stále putují za prací z nejchudších regionů And. Lima je dnes typickým „moderním“ velkoměstem Latinské Ameriky se vším, co k tomu patří, včetně populační exploze.
Ve městě se zachovalo mnoho budov postavených v době španělské nadvlády. V posledních letech se rozšiřuje moderní výstavba města. Náměstí Plaza de Armas je pomníkem koloniálního období. Paláce je obklopují ze všech stran. Mezi nejvýznamnější z nich patří městská radnice Cabildo, Arcibiskupský palác s vyřezávanými dřevěnými balkony, Palacio Gobierno – presidentský palác stojící na místě původního sídla Hernanda Pizzara a katedrála, která byla několikrát zničena zemětřesením. Její poslední rekonstrukce byla provedena v roce 1746 a podílel se na tom i český jezuita Jan Rohr. Zajímavý je také chrám Santo Domingo s alabastrovou sochou svaté Rózy Limské, který stojí nedaleko Plaza de Armas. Obchodní střed Limy nese název Plaza Dos de Mayo, jeho tvar je kruhovitý. Ve čtvrtích Orantia, Magdalena, Miraflores a San Isidro se nacházejí vily peruánské smetánky a velvyslanectví. Náměstí Plaza San Martín nese jméno zakladatele republiky Peru a je symbolem období první republiky. Přirozenou součást metropole Limy tvoří úzký poloostrov ve tvaru boty, kde se nachází čtvrť Callao a La Punta – obě předměstí vznikla v roce 1537 jako hlavní přístav peruánské zlaté flotily. Nedaleko centra přístavu na Plaza Independencia stojí dominanta celého poloostrova, Hrad krále Filipa – pětiboká pevnost z 18. století, kde se dnes nachází Vojenské muzeum.
V Limě najdeme i řadu dalších muzeí např. Museo de Oro del Peru umístěné v budově připomínající pevnost se sbírkou předmětů a šperků ze zlata, stříbra a drahých kamenů, sbírkou mumií, tapisérií, zbraní a uniforem, Museo de la Nacion – největší limské moderní muzeum se sbírkami peruánské archeologie, umění a kultury a Museo Nacional de Antropología y Arquelogía, jehož expozice zobrazuje podrobnou a přesnou prehistorii Peru a artefakty velkých předinckých kultur.
Za návštěvu stojí také Parque de las Leyendas, rozkládající se na původním posvátném území kultury Maranga. Dnes se zde nachází mimo jiné limská ZOO s mnoha druhy savců, ptáků a plazů, které žijí na území Peru. K nejzajímavějším druhům patří kondoři, pumy, jaguáři, tuleni, supi a jedovatí hadi. Vnitřní uspořádání parku odpovídá geografickému členění Peru – costa, sierra a selva.
Okolí: Blízká okolní krajina kolem Limy je kromě rozsáhlých pláží vcelku nezajímavá. Nejvýznamnější zajímavostí v okolí je historické centrum Pachacamac, hlavní archeologické naleziště 31 km jižně od Limy. Z původních budov se zachovalo málo s výjimkou hlavních chrámů, které byly vykopány, zrekonstruovány, obehnány vysokými valy a zpřístupněny.